Kategorie
Bez kategorii

Recepcjonista i jego ubiór

Recepcja- jest to jedno z najważniejszych miejsc w obiektach hoteli, resortu czy atrakcji. Można je porównać do centrum dowodzenia całym obiektem. To właśnie recepcja jest miejscem , gdzie pierwsze chwile powitania często wpływają na opinię . Podstawowym zadaniem recepcjonisty jest dbanie o gościa , tak aby czuł się wyjątkowo. Przy meldowaniu recepcjonista powinien używać konkretnych informacji, typu gdzie jest restauracja, Aquapark, pobliskie miejsca do zwiedzania, jakie są ceny dodatkowych usług lub jakie są zasady zachowania w Strefie Wellness. Jest to ważny element rozmowy aby gość wiedział gdzie i co znajduje się w obiekcie.

Ubiór recepcjonisty powinien być zawsze schludny i dopracowany. Recepcjonista powinien być ubrany w eleganckie spodnie i eleganckie buty, a także mieć czystą i wyprasowaną koszulę i krawat. Włosy powinny być zawsze przystrzyżone , tak żeby nie opadały na kołnierzyk. Jeżeli chodzi o recepcjonistkę powinna mieć włosy upięte lub związane . Spódnica nie powinna być zbyt krótka, do kolan . Rajstopy powinny być w kolorze opalonym,  buty na obcasie . Biała lub w innym kolorze elegancka koszula współgrająca z koszulą recepcjonisty  . Recepcjonista i recepcjonistka powinni mieć zawsze przypięty identyfikatory z imieniem w miejscu widocznym dla gościa  . W relacjach służbowych obowiązuje kanon klasycznej elegancji. Wszystko musi współgrać ze sobą ubiór, fryzura, makijaż , dodatki. 

Jeżeli chodzi o zachowanie recepcjonisty , a jest to w pewnym sensie ubiór. Powinien pokazać się z jak najlepszej strony  . Recepcjonista powinien być komunikatywny, opanowany, nie podnosić głosu w sytuacjach stresujących, a także powinien być profesjonalistą .

Recepcja nie jest miejscem do prywatnych rozmów podczas obsługi gościa, a także nie jest dopuszczalne zwracanie się po imieniu do obsługi z innego działu czy też między sobą . Jest to nieprofesjonalne .

Na widok wchodzących gości recepcjonista powinien wstać i przez cały czas rozmowy powinien pozostać w pozycji stojącej. W recepcji nie mówimy słów ,,nie wiem’’ ,,to jest niemożliwe‘’ ,,nie da się’’ ,, nie pomogę’’. Niektórzy goście lubią sprawdzać wiedzę pracowników, oraz są dociekliwi. Nie raz pytania są tak dokładne że trzeba mieć silną krew i wiedzieć co odpowiedzieć oraz miec wiedze nie tylko o obiekcie własny a także o okolicy. Ile w basenie jest temperatury, ile jest kawiarni w okolicy, czy do spa nad morzem można z dzieckiem, czy są organizowane ferie nad morzem lub wieczór panieński nad morzem a nawet czy za rok będzie hotele przyjazne dzieciom nad morzem. Takie i inne pytanie są codziennością w tej pracy.

 W kryzysowych sytuacjach najlepiej użyć słów ,,sprawdzę’’ ,,dowiem się jak Panu/Pani pomóc’’ .Gość wtedy wie że chcemy jemu pomóc oraz, że się staramy.